top of page

Prirodni potencijali

Čačak je poznata turistička destinacija. Uslužni sektor i turizam kao najdominantnija delatnost utiču na stvaranje povoljnih uslova za brži privredni rast. Prema podacima WTO (World Tourist Organization ), u međunarodna turistička kretanja uključuje se oko 700 miliona ljudi, što sa kretanjima u domaćem turizmu čini broj od oko 3,5 milijardi ljudi, tj. 70% svetske populacije.

 

Turizam je jedan od strateških pravaca razvoja grada Čačka i jedna od najznačajnijih privrednih grana. Područje grada Čačka sa Ovčarsko-Kablarskom klisurom, banjama Banja Gornja Trepča, Ovčar Banja i Slatinska Banja, bogato je prirodnim lepotama seoskog područja i spomeničkim nasleđem.

 

Turistička ponuda Čačanskog kraja je veoma heteregona zahvaljujući različitim vidovima turizma koji su razvijeni na ovom području. Prirodni resursi zauzimaju dominantno mesto u kreiranju turističkog proizvoda. U tom smislu najatraktivnija je Ovčarsko-Kablarska klisura, koja je proglašena zaštićenim područjem, zatim banje Ovčar i Gornja Trepča i veoma perspektivno za turistički razvoj, seosko područje.

 

Kulturno-istorijski spomenici i arheološki lokaliteti, predmet su interesovanja brojnih turista, a Ovčarsko-Kablarski manastiri su u tom smislu najvredniji, ali i istorijska i umetnička vrednost Rimskih termi i Gradine na planini Jelici. Čačak je prepoznatljiv kao turistička destinacija po očuvanoj arhitekturi, vrednom spomeničkom nasleđu, sa brojnim prirodnim atraktivnostima u okruženju, izbor je turista koji mogu da upoznaju život, tradiciju, običaje i kulturu grada na Zapadnoj Moravi.

 

Zdravstveni turizam

Najpoznatije banje u Čačku su:

  • Banja Gornja Trepča

Na padinama planina Bukovik i Vujan, na 18 km udaljenosti od Čačka, nalazi se banja Gornja Trepča. Nadmorska visina od 460 m može je uvrstiti i u grupu vazdušnih banja. Od Beograda je udaljena 154 km, a od ibarske magistrale 8 km. Na ovom sektoru umagmatskim stenama postoje izdašni potencijali geotermalne energije i tri izvora lekovite vode. Svi izvori su istog porekla i sličnog hemijskog sastava. Česma vode za piće ima temperaturu od 26 °C. Hladniji, gornji bazen, ima temperaturu od 30 °C, a topliji, donji bazen, ima 30,5 °C. Fizičko-hemijska analiza mineralne vode ukazuje na najveće prisustvo kalcijuma, magnezijuma, natrijuma i kalijuma, sulfata i hlora. Zastupljeno je mnoštvo minerala: olova, bakra, hroma, radona, radijuma. Mineralna voda ove banje je blago radioaktivna. Ovo su izvori zdravlja, a u lečenju i terapiji teških, naročito neuroloških oboljenja, postižu se značajni rezultati.

 

U banji se leče sledeće grupe indikovanih oboljenja: reumatske bolesti, neuropsihijatrijske bolesti, bolesti gastrointestinalnog trakta, oboljenja perifernih krvnih sudova. Nedaleko od banje Gornja Trepča nalazi se manastir Vujan, grad Čačak u kome se mogu videti kulturno-istorijsko nasleđe ovog kraja, zanimljiva arhitektura gradskog jezgra, ustanove kulture. U blizini su i manastiri Ovčarsko-Kablarske klisure. Boravkom u banji Gornja Trepča mogu se upoznati prelepi predeli Srbije, uživati u blagodetima vode i što je najvažnije, ostvariti izuzetni efekti u lečenju.

 

  • Ovčar Banja

Ovčar Banja se nalazi u Ovčarsko-Kablarskoj klisuri, 18 km zapadno od Čačka na putu Čačak - Užice. Lekoviti mineralni izvori Ovčar Banje koriste se u terapiji i lečenju povreda mišićnih tkiva, reumatskih oboljenja, degenerativnih promena (spondiloza i artritis), preloma kostiju, sportskih povreda i kožnih bolesti.

 

Mineralna voda Ovčar Banje ima temperaturu od 35 °C do 38 °C. Lekovite komponente mineralne vode su: makroelementi - kalcijum i natrijum i mikroelementi - kalijum, litijum, stroncijum, barijum, jod, brom, fosfor, fluor. Po sastavu ova mineralna voda je jodna i slabo sumporovita.

 

Banja se nalazi u području koje je zbog svojih prirodnih potencijala i bogatstva kulturno-istorijskih spomenika proglašeno prirodnim dobrom i pod zaštitom je države. Zahvaljujući tome, ovde mogu boraviti sportisti, rekreativci, ljubitelji prirode, ali i posetioci željni mira, opuštanja u zelenilu, šumu vode sa reke i jezera. Pored prirode, jedinstven ugođaj pruža i Velnes centar „Kablar“, gde se kombinuju različite vrste antistres i fitness programa, relaksacije i terapije.

 

  • Slatinska Banja

U selu Slatini, na padini planine Jelice, u koritu Banjske reke, nalaze se izvor Slatinske banje. Od grada Čačka je udaljenja 17 km. Uvršćena je u red sumporovitih voda koja imaju karakter slabih alkalnih saliničnih voda. Čine je sledeći elementi: kalijum, litijum,rubidijum, stroncijum, cezijum, barijum i fosfor. Voda Slatinske banje pogodna je za lečenje kožnih oboljenja i reumatizma. Smeštaj je moguć u privatnim domaćinstvima.

 

Verski turizam - Crkve i manastiri

U okolini Čačka se nalaze crkve i manastiri koji su kulturno-istorijski spomenici od velikog značaja. Posebnu vrednost imaju manastiri Ovčarsko-Kablarske klisure koji kao kulturno-istorijska celina potiču iz srednjeg veka i predstavljaju posebnost naše kulturne i umetničke baštine stvarane vekovima. Priča o manastirima, Ovčarsko-Kablarskoj klisuri, događajima iz života srpskog naroda, motiv je mnogobrojnih turista da dođu i upoznaju se sa ovim osobenim spomeničkim nasleđem i uživaju u miru i lepoti prirodnog okruženja.

Turizam

bottom of page